سرمایه گذاری در بانک، بورس یا بیمه عمر؟

سرمایه گذاری در بانک، بورس یا بیمه عمر؟

سپرده‌گذاری در بانک‌ها

برای کسانی که زیاد اهل ریسک کردن نمی باشند سپرده گزاری در بانک بهترین گزینه می باشد. میانگین سود سپرده گزاری از طرف بانک مرکزی ۱۵ درصد اعلام شده است. البته ناگفته نماند که گزینه سپرده‌گذاری در بانک معمولاً برای افراد با سرمایه کم و یا خیلی زیاد راه‌حل مناسب‌تری است چون با توجه به دریافت سود پول می‌تواند قسمتی از هزینه‌های زندگی را جبران کند. اما ازرش واقعی پولتان چطور آیا حفظ شده است؟ مثلاً اگر اول سال قیمت سکه ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان باشد و در انتهای سال ۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان و شما همین میزان پول را در بانک پس‌انداز کنید، پول شما به ۱،۱۵۰،۰۰۰ تومان رسیده (به شرطی که سود حاصله را مصرف نکرده باشید) درحالی‌که در ابتدای سال شما با همین مقدار پول می‌توانستید یک سکه داشته باشید ولی در انتهای سال نه!

خرید سهام بورس

در بورس با هر مقدار سرمایه ای می توان سرمایه گزاری کرد و عموماً سودی را هم به همان نسبت دریافت کرد اما تفاوت سرمایه گزاری در بانک با بورس در این است که سود بانکی مشخص و ریسک بورس را ندارد ولی در سهام به همان میزان که امکان سود را در اختیاردارید به همان میزان هم می‌توانید در معرض ضرر باشید. عوامل متعددی می تواند در قیمت گزاری سهام های بورسی تاثیر داشته باشد و پیش بینی آن هم کاری تخصصی است.

سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیمه عمر

یکی از روش‌های سپرده‌گذاری بسیار عالی که در کشور ما به آن زیاد توجه نشده است سپرده‌گذاری در بیمه عمر هست. با توجه به این‌ که در صندوق سرمایه گزاری بیمه طبق ماده ۱۱ آیین‌نامه ۶۸ بیمه مرکزی شرکت‌های بیمه باید ۸۵ درصد سود مشارکت از محل فروش ییمه نامه ها را با مشتریان شریک شود. با توجه به سود ده بودن این صندوق‌ها و حداقل سود دریافتی تا کنون بین ۱۸ تا ۲۱ درصد بوده است و با توجه به سود مشارکت مبلغ قابل‌توجهی در طولانی‌مدت عاید سپرده‌گذار می‌گردد. (هرساله وضعیت مالی شرکت‌های بیمه برای فعالیت یا عدم فعالیت توسط بیمه مرکزی بررسی ‌می‌گردد).
به اضافه اینکه مشتری سود مرکب نیز دریافت می کند و در طولانی مدت این مورد بسیار قابل توجه می باشد بعنی شرکت به‌جای این‌که سود حاصل از سپرده‌گذاری را به مشتری عودت دهد آن را در اندوخته مالی مشتری اضافه کرده و هرساله به آن سود می‌دهد و این سوددهی مرکب باعث افزایش سود در طولانی‌مدت می‌گردد.

حال با تمام این مطالب عنوان شده خود تصمیم بگیرید کدام مورد برای شما مناسب تر است؟؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *