آخرین وضعیت بیمه بیکاری؛ مبلغ بیمه بیکاری مخصوص کرونا چقدر است؟ | چه کسانی از دریافت بیمه بیکاری کرونا جا ماندند؟

آخرین وضعیت بیمه بیکاری؛ مبلغ بیمه بیکاری مخصوص کرونا چقدر است؟ | چه کسانی از دریافت بیمه بیکاری کرونا جا ماندند؟

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار از استمرار بیکاری ۱۰۷ هزار نفر خبر داد و گفت: براساس ماده ۷ قانون بیمه‌ بیکاری، این افراد مقرری خواهند گرفت.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار درباره آخرین وضعیت بیمه بیکاری گفت: نیمه دوم اسفندماه که بحث کرونا رسمیت یافت و مشاغل زیادی هم متأثر شدند از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه‌ای برای ثبت‌نام افراد بیکارشده رونمایی کرد؛ در همین راستا بر اساس آخرین آمار تا دهم مردادماه ۸۷۱ هزار و ۴۰۰ نفر در سامانه ثبت‌نام کردند که با پردازش‌های صورت‌گرفته ۷۳۰ هزار و ۸۸۲ نفر مشمول شدند.

وی افزود: از دهم مرداد برای ۱۵ استان پایلوت گذاشتیم تا با ورود به زیرسامانه جدید جامع روابط کار، کارگران با بارگذاری مدارک ثبت‌نام کنند.

بابایی توضیح داد: این بار بررسی‌ها براساس قانون بیمه بیکاری انجام خواهد شد و پرداختی‌ها به افرادی که از اسفندماه بیکاری‌شان استمرار داشته و یا از خرداد بیکار شده‌اند، نیز بر مبنای بند ب ماده ۷ قانون بیمه بیکاری خواهد بود؛ یعنی ۵۵ درصد معادل ۹۰ روز بیمه‌پردازی به اضافه ۱۰ درصد حداقل دستمزد به عنوان بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طبق آخرین آمار، ۱۰۷ هزار نفر اعلام کردند که بیکاری‌شان استمرار داشته یا از خردادماه بیکار شده‌اند.

وی گفت: افرادی که بیمه بیکاری مخصوص کرونا را دریافت کردند بر مبنای قانون بیمه بیکاری نبود بلکه با محاسبات انجام‌شده به صورت میانگین حدود یک میلیون و صد هزار تومان به افراد به مدت سه ماه پرداخت شد.

بابایی افزود: ما چهار بار با سازمان برنامه و بودجه مکاتبه کردیم که این رقم ناچیز است اما گفتند که به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌توان رقم بیشتری پرداخت کرد.

جاماندگان چند نفرند؟

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به جاماندگان بیمه بیکاری کرونا گفت: ۳ گروه از دریافت بیمه بیکاری کرونا باقی مانده‌اند. به این صورت که ۴۸ هزار نفر جاماندگانی بودند که از خارج از سیستم سامانه ثبت‌نام کرده بودند که این ثبت‌نام ایراداتی داشت.

وی توضیح داد: گروه دوم ۲۴ هزار نفر بودند که شماره حساب و اطلاعاتشان مشکل داشت. ما در دو مرحله این دو گروه را پالایش و نتیجه نهایی را ۲۱ مرداد به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کردیم.

بابایی افزود: همچنین شماره حساب، شماره شبا یا شماره تلفن مربوط به حدود ۱۵ هزار نفر درست نبوده است. به همین دلیل لیست آنها عودت داده شده است. ارسال پیامک برای این لیست ۱۵ هزار نفری از چهارشنبه هفته قبل آغاز شده است. پس از دریافت اطلاعات از سوی این افراد، اطلاعات به تأمین اجتماعی و سپس به خزانه‌داری ارسال می‌شود و واریز صورت می‌گیرد.

۵۹ درصد ریزش نیروی کار از بخش خدمات بود

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا گفت: ۶۲ درصد کارگاه‌هایی که از شیوع کرونا متأثر شدند در حوزه خدمات فعال بودند و ۵۹ درصد از کل نیروهایی که بیکار شدند مربوط به این حوزه بود.

وی افزود: ۳۱ درصد کارگاه‌های متأثرشده از کرونا مربوط به حوزه صنعت است و ۳۷ درصد کارگرانی که بیکار شدند در این بخش مشغول به کار بودند.

به گفته بابایی، ۳ درصد از کسب‌وکارهای بخش کشاورزی متأثر از کرونا آسیب دیدند و یک درصد از کل نیروهای بیکارشده مربوط به این بخش هستند.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مابه‌التفاوت هم مربوط به حوزه‌هایی بودند که خوداظهاری نکرده بودند.

وی افزود: در سال ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر به جمع مقرری‌بگیران اضافه می‌شود اما پس از شیوع ویروس کرونا بالغ بر ۸۵۰ هزار نفر خواستار دریافت بیمه بیکاری شدند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *